hero
Becsült olvasási idő: 1 perc
A negatív és a pozitív érzelmek dinamikája a változások tükrében

Egyre több minden változik és egyre kevesebb minden állandó. Arról nem is beszélve, hogy ez a sok változás milyen érzelmi kavalkádot okozhat bennünk. Ismerjük meg és nézzünk szembe a leggyakoribb érzésekkel!

Milyen érzéseket szülhet a változás?

Nincs egy lista, amin mindenki keresztül megy. A változások mentén bennünk kialakuló érzések nagyban függenek attól, hogy indukáljuk-e, vagy „elszenvedjük”-e a változásokat. Az érzelmi reakcióink egyéniek és sokszor kiszámíthatatlanok, de néhány érzés különösen gyakori lehet.

Nézzük azt, ami a leggyakoribb:

Düh: Ez most miért pont velem történik? Nem lehetne, hogy más essen ennek áldozatul? Én csak azért sem fogok beállni a sorba! A düh gyakran abból fakad, hogy igazságtalannak érezzük a helyzetet, és tehetetlennek a változások ellen.

Bizonytalanság: A változás új játékszabályokkal jár. De nem ismerjük az új szabályokat. Mi lesz? Milyen lesz az új helyzet? Kikkel fogok együtt dolgozni? Ez az érzés abból a félelemből fakad, hogy az ismeretlen terület kihívásokat hoz, amiket talán nem tudunk majd kezelni.

Félelem, kétségbeesés: Mi van, ha nem tudom megállni a helyem?  Ha nem leszek elég jó? Ha nem tudom megtanulni mindazt, ami az új felálláshoz szükséges? A félelem a jövő bizonytalanságából ered, és gyakran erősíti a kétségbeesés érzését.

Tehetetlenség: Semmit nem tudok tenni. Senkit nem érdekel a véleményem, és hogy én mit szeretnék. A tehetetlenség érzése abból fakad, hogy úgy érezzük, nincs kontrollunk a helyzet felett, és a döntések ránk erőltetettek.

Akár pozitív érzések is megjelenhetnek

Mindezek mellett vagy mindezeket követően megjelennek az olyan pozitív érzések is, mint a remény, a bizakodás, a hit, hogy a dolgok akár jól is alakulhatnak. A változások által valami olyan képességünkre lelhetünk rá, amiről eddig nem is tudtunk. Ezek az érzések segítenek abban, hogy új perspektívákat találjunk, és pozitívan álljunk az új helyzetek elé.

Amit azonban ne felejtsünk el ilyenkor, hogy a negatív érzéseink hajlamosabbak sokkal hangosabban „kiabálni” – ezáltal intenzívebben hatni ránk –, mint a pozitívak. Fontos tehát, hogy tudatosan figyeljünk a pozitív érzésekre is: engedjük meg magunknak, hogy észrevegyük és megéljük azokat.

Az eredeti cikk a development.cocreate.hu oldalon jelent meg.