Mindenkinek torzít az agya, ami azt jelenti, hogy egy sajátos módon szűri ki a szembejövő információkból azt, ami az illető számára az adott helyzetben fontos lehet. Ennek evolúciós okai vannak, ezek a tudatalatti torzítások segítik a világban való tájékozódásunkat. De nézzük, pontosan miként és miért működik ez, mit nyerünk, és mit veszítünk vele:
1. A torzítás egyik oka, hogy megvédje agyunkat az információ-túlterhelés ellen. Ezért agyunk folyamatosan szűri ki az információtengerből azokat a dolgokat, melyek fontosak lehetnek számunkra. Viszont cserébe nem látunk mindent, és olyan információt is kiszűrhetünk, amit hasznos lett volna észlelnünk.
2. A másik oka a torzításnak az, hogy értelmet tudjunk kovácsolni az információ darabkákból, amik elérnek minket. Ezért a hiányzó információkat kitöltjük a saját mentális modellünk alapján. Ehhez viszont feltételezéseket végzünk, és olyan részletekkel próbálunk meg a történetnek értelmet adni, amik nincsenek, azaz illúziót készítünk.
3. A torzítás következő oka, hogy gyorsan tudjunk cselekedni: Agyunknak a másodperc töredéke alatt kell döntenie, hogy a túlélést, biztonságot vagy sikert biztosítsa számunkra. A gyors döntések viszont gyakran hibásak, csak önérdeket szolgálóak, és nem a megfelelő eredményhez vezetnek.
4. Az utolsó oka pedig a torzításnak, hogy az előbbieket hatékonyan tudjuk végezni, azaz agyunknak emlékeznie kell arra, ami a legfontosabb és leghasznosabb az adaptálódás és fejlődés szempontjából. Ennek köszönhetően a memóriánk ezért felerősíti a hibáinkat, negatív élményeket.
Ezt a négy dolgot nem tudjuk megszüntetni, legalábbis ameddig nincs olyan adatfeldolgozási sebességünk és memóriánk, amivel a világegyetemet fel tudnánk dolgozni. De ha elfogadjuk alaptételként, hogy folyamatosan torzítjuk a valóságot a saját agyi folyamatainkkal, akkor ennek a tételnek a bizonyítására a megerősítési torzítással (confirmation bias) folyamatosan kereshetünk bizonyítékokat és kompenzálhatunk. Ennek következtében elkezdhetjük látni a kihagyott részleteket és jobban megérteni magunkat. Tehát érdemes ezt az ábrát szem előtt tartanunk.
Mit NYERÜNK a torzítással? | Mit VESZÍTÜNK a torzítással? |
Véd a túl sok információ ellen
| Néhány információ elveszik |
Kipótolja a hiányzó információkat, hogy összeálljon az egész kép | Hamis részletek, illúziók kerülhetnek a gondolkozásunkba |
Gyors döntéshozatal | Hibás döntések |
Segíti az adaptálódást | Felerősíti a negatív élményeket |
Akinek a téma felkeltette az érdeklődését, és eredetiben olvasná el a cikket, itt megtalálja.

