Az már egyáltalán nem újdonság, hogy Magyarország és Európa is szakemberhiánnyal küzd napjainkban. Ugyanúgy hiányzik a fizikai és a szellemi területről a valódi jó szakember. Nyilván cél, hogy a már meglévőket megtartsuk, képezzük és még több embert vonzzunk be a szervezethez. Viszont van még egy dolog, amiről nem szabad elfelejtkeznünk: a szervezet hírnevét az elmenők és az ottmaradók is formálják.
Pont ezért fontos, hogy hogyan kezeled Te, kedves vezető, amikor az egyik jó szakembered bejelenti, hogy otthagyja a céget, otthagy Téged. Ebben a helyzetben, ha dühös, csalódott vagy elkeseredett vagy, az teljesen normális. Viszont közel sem biztos, hogy ez a távozó ember direkt Téged büntet ezzel, és csak Neked akart rosszat a döntésével.
Hogy mire kell figyelned és hogyan kell ezt a helyzetet kezelned?
Először is arra érdemes gondolnod, hogy ebben a szituációban rajtad kívül még közvetlenül érintett ő is. Akivel – egy mély levegő után – ne felejts el beszélgetni, és:
- megkérdezni és megpróbálni megérteni, hogy mi az oka a távozásának, hallgasd meg mit mond, próbáld meg az ő szemszögéből vizsgálni a történteket;
- kérni tőle visszajelzést a szervezetre, a csapatra, magadra, hogy megérthesd a valódi okot és akár tanulhatsz is belőle, hogy más már ne menjen el emiatt. Természetesen ilyenkor te is adhatsz konstruktív visszajelzést neki a csapatodban töltött időről;
- megköszönni a kollégád eddigi munkáját!
Miért fontos kezelni a saját frusztrációdat?
Mert a munkáltatói márkát nemcsak színes poszterekkel tudja a szervezet építeni, hanem azzal is, hogy az elmenők hogyan nyilatkoznak a felmondás körülményeiről.
Másodsorban pedig érintett mindenki, aki ott marad a csapatodban, akinek ezzel több munkája lesz, és nehezebbek a napok. Bennük neked kell tartani a lelket, és te tudsz hatással lenni arra, hogy könnyebben átvészeljék a helyzetet.
Hogyan kezeld az ottmaradó munkatársakat?
- Ilyenkor valószínűleg velük is többet kell majd beszélned, hiszen tele lesznek kérdéssel és kétséggel. Biztosítsd őket arról, hogy rád számíthatnak!
- Oda kell figyelned arra is, hogy a munkát ésszerűen és nagy gonddal oszd újra a munkatársak között. Hallgasd meg az igényeiket és igyekezz támogatni őket!
Végtére is azzal tudsz hatást gyakorolni az elmenők a bizalmára és az ittmaradók elkötelezettségére, ha melléjük lépsz a nehéz pillanatokban.

