hero
Juhász Marianna |

Forrás:

Dívány

Rovat:

Wellbeing
Becsült olvasási idő: 2 perc
Ilyen előnyei lehetnek, ha elhagyod a kávézást

Ahhoz, hogy bírjuk a hétköznapok pörgését, néha nem árt egy kis segítség. Az éberség és a lendület fenntartása miatt sokan napi több kávét is legurítanak. A túl sok kávé viszont könnyen visszaüthet! A koffein túladagolásával pont az ellenkező hatást érjük el, mint amit szeretnénk: a pörgés helyett jön a kimerültség.

A kávé igen könnyen függőséget okoz, és ha már hozzászoktunk, nagyon nehéz lemondani róla. Közismert, hogy kis mennyiségben a kávé jót tesz a szervezetünknek, hiszen antioxidánsokban gazdag, ami segít abban, hogy tovább éljünk, de még a belek működését is szabályozza. De ha rendszeresen és nagy mennyiségben fogyasztjuk, a kávé elveszti egészségügyi előnyeit, és számos kellemetlen tünetet okoz. Ilyen esetben már jobb lemondani a koffeinről. Nézzük, milyen jótékony hatása lehet, és hogyan reagál a szervezetünk arra, ha kávé nélkül élünk. 

Kezdetben erős szorongást érzünk, ha elhagyjuk a kávét

A kávémentes életmód megfoszt bennünket az extra adrenalintól és dopamintól. Ezek azok hormonok, amelyek természetes stimulánsként működnek, hogy ébren tartsanak, és szabályozzák a hangulatunkat. Kávé híján ezek a hormonok már nem lesznek olyan aktívak, emiatt fáradtabbnak érezzük magunkat, és akár még szoronghatunk is. Ennek az az oka, hogy a testünk elkezd alkalmazkodni a stimulánsok hiányához. Ez az elvonási tünetekkel járó időszak azonban nem tart sokáig. Ha lecseng, a szervezetünk elkezdi önmagát szabályozni, és néhány nap elteltével már a reggeli kávé sem fog hiányozni. Arról már nem is beszélve, hogy sokkal kiegyensúlyozottabbak leszünk.

Mélyebben fogunk aludni kávé nélkül

Kutatások igazolják, hogy a koffeinbevitel – még hat órával lefekvés előtt is – megzavarhatja az alvási ciklusunkat. Ez azt jelenti, hogy a délután öt órakor megivott kávé lehet az oka annak, ha még este 11 órakor is ébren vagyunk. A kávé elhagyása javíthatja az alvás minőségét, hiszen lehetővé teszi a szervezet számára, hogy visszaálljon a „normális” működésre, és az ún. alváshormonok is természetes módon működnek majd.

Forrás: Pexels/Andrea Piacquadio

Kevésbé fáj majd a fejünk, és szebb lesz a fogunk kávé híján

A sok koffein akár fejfájást is okozhat, így, ha már nem kávézunk, a fejfájás is megszűnhet. Ám ezzel együtt más elvonási tünetek is jelentkezhetnek, például a cukor utáni mély sóvárgás és a túlzott fáradtság. De ezek is elmúlnak, ahogyan a fejfájás is, amit a rendszeres kávéfogyasztás okozhatott. 

A rendszeres kávéfogyasztás elszínezi a fogakat. Bár a kávé elhagyása nem szünteti meg a fogak barna árnyalatát, de mindenképpen segít abban, hogy a helyzet legalább ne romoljon tovább. Ráadásul miután a mértéktelen koffeinbevitel fogcsikorgatáshoz vezethet, ha nem kávézunk, duplán vigyázunk a fogaink épségére.

Javulhat az általános egészségi állapotunk

Egészségügyi előnyei ellenére tudjuk, hogy a kávé károsíthatja a gyomor nyálkahártyáját, és az egekbe emelheti a vérnyomást. Bár a kávé serkentő hatású, és éberebbé tesz, de ezzel az azonnali hatással csak becsapjuk magunkat, és egyúttal nyomást gyakorlunk a szívünkre és az ereinkre. A kávénak köztudottan érszűkítő és vérnyomásemelő hatása van, így kemény munkára fogja a szívet. Ha azonban lemondunk a koffeinről, azzal egy kis pihenőt adunk a szervezetünknek.

A koffein vizelethajtó, ezáltal a veséket jobban megdolgoztatja, melynek hatására a szervek extra vizet vonnak ki a véráramból, és a húgyhólyagba küldik ártalmatlanításra. Ha abbahagyjuk a kávéfogyasztást, a szervezetünk könnyebben meg tudja tartani a működéséhez szükséges vizet.

A cikk a Díványon jelent meg.

(Borítókép: Adobe Stock)