Egy időben egy olyan vasútvonalon utaztam, ahol a vonatok az esetek 50%-ában "menetrendszerűen" késtek. A vasúttársaság minden alkalommal annak rendje és módja szerint elnézést kért, némi mentegetőzéssel és kifogáskereséssel vegyítve.
És aztán nem változtattak semmin.
Én azonban változtattam: átváltottam egy másik közlekedési eszközre.
Igaz, hogy a bocsánatkérés és a felelősség felvállalása a jó vezetés egyik ismertetőjele. Lehet. Ugyanis ha nem változtatunk a dolgok menetén, akkor amikor a következő alkalommal megtörténik, már nem a jó vezetést fogja jelezni.
Hanem a manipulatív vezetést.
A bocsánatkérés akkor jó, ha:
1. nem vegyül mentegetőzéssel és kifogáskereséssel;
2. utána valóban változtatunk a kifogásolható viselkedésen;
3. ellenőrzés követi: csakugyan módosítottam-e a viselkedésemet, jobban mennek-e most a dolgok, könnyebb lett-e a másik embernek, akinek nehézséget okoztam?
Csakis a fenti három feltétel teljesülése esetén lehet a bocsánatkérés a jó vezetés ismertetőjegye.
Egyetértetek?

