Szóval: hogy is kell ezt jól csinálni? Már ha kell, persze…
Miért is kell értékelni?
Az értékelés fontos visszajelzés egy munkavállalónak, hogy mik azok a fejleszthető pontok a munkájában, amin még tud/kell/lehet javítani. Objektív képet kaphat a személyiségéről, egyéb munkához kapcsolódó skilljeiről is pl. a csapatától, amelyben dolgozik. Gyakran ilyenkor olyan észrevételek, javaslatok is előkerülnek, amikre az értékelt személy sosem gondolt volna, valamint sokkal gyorsabb a dolgozó fejlődése, mintha értékelés nélkül saját magának kellene rájönnie, hogy a munkájának mely részein lehet még csiszolni.
Jó gyakorlatok
Az értékelés akkor a legjobb, ha objektív és bárminemű személyeskedéstől mentes. A számok és tények makacs dolgok, amikkel nehéz vitatkozni. Egy részletes riport éppen ezért nagy segítség tud lenni ilyen helyzetben. Ha az értékelésbe a közeli kollégákat is bevonjátok, akkor mindenképpen ügyeljetek az anonimitásra.
Jutalmazás, motiválás
Ha a visszajelzés alatt az az üzenet a beosztottunk felé, hogy a munkája fejlesztendő fontos, hogy ezzel együtt minden olyan eszközt is biztosítsunk számára, amely ezt elősegíti. Ha pedig pozitív az összkép, akkor a jutalmazás se maradjon el... Egy pályakezdő számára egy vállra tett kéz nem biztos, hogy annyira motiváló lesz, mint mondjuk egy fél nap szabadság és ugyanez igaz a másik végleten is, hiszen egy hosszabb karrierutat bejárt dolgozó esetében lehet pont az emberi gesztusok érnek majd el eredményt.
Milyen időközönként?
Több kutatás – így a Jobsgarden 2018-as felmérése is – megállapította, hogy az Y, Z generációs munkavállalóknál kifejezetten fontos, hogy minél gyakrabban kapjanak visszajelzést a munkájukról. Amennyiben ilyen közegben dolgoztok, érdemes az évi egy alkalomnál lényegesen gyakrabban átbeszélni a kollégák teljesítményét. Az erre szánt idő – és ez minden munkatársra igaz – egészen biztosan megtérül a későbbiekben.

